По-русски
Piemēram: PVN deklarācija

Uzmanību! Jūs šobrīd skatāties forumu ierobežotā režīmā - autorizējaties (lapas augšdaļā) vai reģistrējaties lai piekļūtu visām foruma iespējām (tēmas / atbildes izveidošana, piekļuve sarakstiem «Atlasītās», «Manas tēmas», «Neizlasītās»).

Nodokļi un nodevas

Atskaite par IIN un aprēķināmie procenti no aizdevuma valdes loceklim Uz tēmu sarakstu

Atskaite par IIN un aprēķināmie procenti no aizdevuma valdes loceklim
Labdien.
Pirmo reizi esmu saskārusies ar aizdevumu valdes loceklim un pie tam notiek arī tematiskā pārbaude.
Situācija sekojoša: valdes loceklis no uzņēmuma bija aizņēmies naudas līdzekļus, 2018. gada jūnijā aizņēmās, bet 2018. gada decembrī atgrieza.
Tematiskās pārbaudes laikā esmu saņēmusi vēstuli, skatīt zemāk, nespēju īsti saprast kas man jādara.
Var būt kādam tā ir ikdiena un var man ieteikt:
1. kāda procentu likme man ir jāaprēķina valdes loceklim par aizdevumu;
2. kāda atskaite un kā tā ir jānodod.
Jau iepriekš paldies.

Tematiskās pārbaudes turpinājumā konstatēts, ka saskaņā ar grāmatvedības reģistriem SIA "X" 2018.gadā nav aprēķinājusi procentus par vārds uzvārds izsniegto bezprocentu aizdevumu, kā arī līdz 01.02.2019. nav iesniegts paziņojums par vārds uzvārds samazinātu aizdevuma procentu maksājumu radīto ienākumu.
Ņemot vērā, ka SIA "X" nav aprēķinājusi procentus par vārds uzvārds izsniegto bezprocentu aizdevumu un līdz 01.02.2019. nav iesniegusi paziņojumu par vārds uzvārds samazinātu aizdevuma procentu maksājumu radīto ienākumu, VID NKP lūdz līdz 12.02.2019. aprēķināt procentus par vārds uzvārds izsniegto bezprocentu aizdevumu atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.2 panta pirmajai daļai un iesniegt paziņojumu (2.pielikumu) par Latvijas rezidentam izmaksātajām summām, norādot informāciju par taksācijas gada laikā gūto ienākumu ar ienākuma kodu “2055” – samazinātu aizdevuma procentu maksājumu radīto ienākumu.
Aprēķinot % piemērojot Latvijas Bankas noteikto pirmstaksācijas gada iekšzemes nefinanšu uzņēmumiem izsniegto kredītu gada vidējo svērto procentu likmi izsniegtajiem kredītiem attiecīgajā valūtā pirmstaksācijas gadā, kas reizināta ar koeficientu 0,7 (turpmāk — nosacītā tirgus cena), un atbilstoši aizdevuma līgumam taksācijas gadā aprēķinātajiem procentu maksājumiem.
Ineksa
Ineksa 09.02.2019 17:59
42 ziņojumi

Atbildes (9)

Uzņēmumam lētāk būtu, ja valdes loceklis tomēr maksātu procentus par kredītu, jo pretējā gadījumā no tā jārēķina procenti.
Ja jūs rēķināt procentus par aizdevumu (un aizdevumu likme ir kādi 2.5%gadā), kā arī uzņēmums tos saņem, tad nekāda atskaite nav jānodod, jo nav gūtais labums.

Ja tas tā arī paliek kā bezprocentu aizdevums, tad jums ir jārēķina starpība starp attiecīgā kredīta procentiem, kas ir 0 un minēto LB likmi x0.7. Man tiešām slinkums šobrīd meklēt, bet LB lapā būtu jābūt atrodamai. Pieņemsim, ka šī likme ir 2.4, reizinot ar 0.7 tas būs 1.68% gadā. Attiecīgi jāsarēķina, kāda būs "nesamaksāto procentu summai". Pieņemsim, ka kredīta summa ir 10000. Gadā būtu jāmaksā 168 eur procentos.
Gandrīz visas kredītiestādes lieto formulu 168xfaktiskās dienas/360. Varat dalīt ar 365. Ja tas ir apmēram pusgads, tad pie dotajiem lielumiem būs apmēram 168/2, t.i. apm. 84 eur.
Un šis cipars būs gūtais labums, no kura jānomaksā nodoklis.
Jums jāatrod attiecīgā likme, jārēķina no reālās summas un jāizmanto reālais, jums zināmais kredīta izmantošanas periods.
Turpmāk zināsiet, ka nedrīkst dot bezprocentu aizdevumus. Procentiem jābūt vismaz 0.7x attiecīgā LB likme.
Ilzex
Ilzex 09.02.2019 19:25
2666 ziņojumi
Par tiem procentiem sapratu.
Izrēķināšu un izrakstīšu procentu rēķinu valdes loceklim, jo viņš arī neiebilda un teica ka to rēķinu apmaksās.
Ja pareizi sapratu, tad izrakstot procentu rēķinu par aizdevumu, man vairs nekādas atskaites par IIn ar 2055 kodu tad vairs nav jānodod?
Ineksa
Ineksa 09.02.2019 19:29
42 ziņojumi
Man tiešām slinkums šobrīd meklēt, bet LB lapā būtu jābūt atrodamai
Ilzex 09.02.2019 19:25
Nenoslinkoju, atradu https://www.bank.lv/statistika/dati-statistika/procentu-likmju-statistikas-raditaji/procentu-likmes-nodoklu-aprekinam.
Ant_lv
Ant_lv 09.02.2019 20:31
3404 ziņojumi
Paldies par palīdzību.
Ineksa
Ineksa 09.02.2019 21:05
42 ziņojumi
Jā, ja būs rēķins par procentiem, tad netiek gūts labums. Jums tikai jāpārliecinās, ka procentu likme, ko piemērojat, nav mazāka par 0.7x LB likme. Varat piemērot 2.5% vai pat 2% gadā.
Ilzex
Ilzex 10.02.2019 10:30
2666 ziņojumi
Jā, ja būs rēķins par procentiem, tad netiek gūts labums. Jums tikai jāpārliecinās, ka procentu likme, ko piemērojat, nav mazāka par 0.7x LB likme. Varat piemērot 2.5% vai pat 2% gadā.
Ilzex 10.02.2019 10:30
Cik bieži jāizraksta rēķins par procentiem? Pieņemsim aizdevums ir izsniegts termiņu līdz 12 mēnešiem 2019. gadā vidū.
Elecbird
Elecbird 30.06.2020 16:45
2599 ziņojumi
Normālā gadījumā, ja % samaksas nosacījumi ir iekļauti līgumā, tad rēķinu var nemaz nerakstīt. Taču, ja ir runa par 2019. gadu, tad, manuprāt, labāk tomēr aprēķināt procentus vismaz uz gada beigām, pat ja tie nebūtu apmaksāti.
Ilzex
Ilzex 30.06.2020 17:49
2666 ziņojumi
Normālā gadījumā, ja % samaksas nosacījumi ir iekļauti līgumā, tad rēķinu var nemaz nerakstīt. Taču, ja ir runa par 2019. gadu, tad, manuprāt, labāk tomēr aprēķināt procentus vismaz uz gada beigām, pat ja tie nebūtu apmaksāti.
Ilzex 30.06.2020 17:49
Liels paldies par atbildi.
Elecbird
Elecbird 30.06.2020 17:56
2599 ziņojumi
Elecbird
Elecbird 30.06.2020 18:00
2599 ziņojumi

Paldies pateica

Nosūtīt ziņojumu Pievienot Kontaktiem

Vietnes izmantošanas laiks bez autorizācijas ir beidzies!

Lai varētu turpināt izmantot vietni, jums ir jāautorizējas vai jāreģistrējas.

Pēc 10 sekundēm jūs automātiski novirzīs uz reģistrācijas lapu.