un starp citu VID metodika arī piedāvā šādus grāmatošanas variantus.
4. Saņemot atlīdzību par precēm vai pakalpojumiem avansā, izrakstītajā nodokļa rēķinā aprēķinātais nodoklis maksājams budžetā tajā taksācijas periodā, kad saņemts avanss:
4.1. avansa saņēmējs – preču piegādātājs (pakalpojumu sniedzējs) – par avansa maksājumu izrakstītajā nodokļa rēķinā aprēķināto PVN uzskaita:
D “Nauda”
K “No pircējiem saņemtie avansi”
K “Norēķini par pievienotās vērtības nodokli”;
4.2. piegādājot preces vai sniedzot pakalpojumus, par kuriem saņemts avanss saskaņā ar rēķinu, avansa saņēmējs – preču piegādātājs vai pakalpojumu sniedzējs – izrakstītajā nodokļa rēķinā aprēķināto PVN uzskaita:
D “Pircēju un pasūtītāju parādi”
K “Saimnieciskās darbības ieņēmumi”
K “Norēķini par pievienotās vērtības nodokli”.
Vienlaikus uzskaita saņemtā avansa izlietojumu un pārgrāmato iepriekš konta “Norēķini par pievienotās vērtības nodokli” kredītā uzskaitīto PVN:
D “No pircējiem saņemtie avansi”
D “Norēķini par pievienotās vērtības nodokli”
K “Pircēju un pasūtītāju parādi”.
5. Nodokļa rēķinos norādītās nodokļu summas kā priekšnodokli atskaita pēc nodokļa rēķinā norādītās nodokļa summas samaksas avansā:
5.1. avansa maksātājs – preču pircējs (pakalpojumu saņēmējs) – par avansa maksājumu saņemtajā nodokļa rēķinā norādīto un samaksāto PVN iegrāmato kā priekšnodokli:
D “Avansa maksājumi”
D “Norēķini par pievienotās vērtības nodokli”
K “Nauda”;
5.2. saņemot preces vai pakalpojumus, par kuriem samaksāts avanss saskaņā ar rēķinu, avansa maksātājs – preču vai pakalpojumu saņēmējs – saņemtajā nodokļa rēķinā norādīto PVN uzskaita:
D “Saimnieciskās darbības izmaksas” vai “Krājumi”
D “Norēķini par pievienotās vērtības nodokli”
K “Parādi piegādātājiem un darbuzņēmējiem”.
Vienlaikus uzskaita samaksātā avansa izlietojumu un pārgrāmato iepriekš konta “Norēķini par pievienotās vērtības nodokli” debetā uzskaitīto PVN:
..................
http://www.vid.gov.lv/dokumenti/tiesibu_akti/metodiskie%20materiāli/met_pvn_avanss.doc